Перша Сесія XVIІ програми УШПС
Це перший набір, який ми провели під час повномасштабної війни. Дякуючи Силам оборони, це стало можливим, і нам вдалося долучити до Спільноти УШПС ще одну групу небайдужих та активних лідерів, які досягли успіхів у різних сферах, і найголовніше — мають бажання застосовувати свій досвід у розбудові та повоєнному відновленні України.
Ми продовжуємо працювати задля якісних змін у державі, та спрямовувати усі зусилля, щоб гуртувати людей навколо спільних цінностей та корисних ідей. І нас на цьому шляху не зупинити.
На відкритті навчальної програми виконавча директорка Лабораторії законодавчих ініціатив, директорка УШПС Світлана Матвієнко привітала нових учасників Спільноти та наголосила на тому, що Перша Сесія Школи — це завжди про зіткнення з викликами української реальності, вивірення ціннісних орієнтирів і щирі дискусії про теперішнє і майбутнє України, про те, щоб знаходити правильні шляхи для взаємодії — один з одним і з державою.
Україна в ЄС: шлях, який ми маємо пройти
Віце-прем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина разом головною редакторкою онлайн-видання «Українська правда» Севгіль Мусаєвою спілкувалися з групою про найважливішу траєкторію розвитку української держави – шлях України в ЄС.
Під час розмови з учасниками Ольга розповіла про комунікацію з європейськими партнерами протягом перших днів повномасштабного вторгнення росії, про те, що на той час не всі розуміли масштаби потреб України у війні, яка розгорталась на більш ніж тисячу кілометрів лінії фронту. Також обговорили євроінтеграційний шлях, пройдений від 24 лютого 2022 року до сьогодні, та «домашні завдання», які ми маємо виконати для отримання статусу країни-члена ЄС.
Війна та Крим: як повномасштабне вторгнення повертає нам півострів
Близькість деокупації Кримського півострова – цілком реальна перспектива, про яку варто думати вже зараз, напрацьовуючи стратегії з економічного відновлення, безпекових заходів, підходів до забезпечення відповідальності на різних рівнях. Так, з певних питань щодо реінтеграції дискусії ще тривають, але у ключовому державні органи одностайні: після деокупації Крим має бути включений в абсолютно усі українські процеси, щоб не допустити минулих помилок і прогалин.
Про майбутнє Кримського півострова учасники відверто поспілкувалися з Тамілою Ташевою, Постійною Представницею Президента України в АР Крим та випускницею УШПС 2021 року. Модерувала дискусійну панель Марія Томак, керівниця Служби забезпечення діяльності Кримської платформи.
Майбутнє українського суду
Навіть в умовах постійної та прискіпливої уваги як з боку ЗМІ, так і з боку громадянського суспільства, в українців накопичилося багато запитань до судової влади. Тож що таке судова система? Якою вона є та якою може стати? Чи можна повністю усунути судову дискрецію?
Деталі змін у судовій системі України проговорили з Іваном Міщенком, головою Конкурсної комісії з добору кандидатів на посади членів ВККС, суддею Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду. Зокрема, спікер розповів про позитивні наслідки більшої відкритості судової системи для громадськості, а також її норми та процедури.
Демографічні зсуви в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення росії
Фундаментом усіх прогнозів повоєнного розвитку – економічних, безпекових, соціальних, екологічних тощо – є прогнози демографічні. Але прогнози мають ґрунтуватися на даних, яких зараз вкрай мало – останній перепис населення у незалежній Україні проводився в 2001 році.
Про те, як планувати відновлення після війни, чи загрожує Україні демографічна катастрофа, якою має бути міграційна політика у воєнний та повоєнний період і чи буде кому відбудовувати Україну після перемоги, учасники УШПС розбиралися разом з Еллою Лібановою, науковицею у галузі соціоекономіки, демографії та економіки праці, директоркою Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи Національної академії наук України.
Розмова з першою леді України
Цьогоріч до УШПС завітала перша леді України Олена Зеленська. Після початку повномасштабного вторгнення вона взяла на себе відповідальну роль посланника українського народу на міжнародній арені. Олена Зеленська виходить перед президентами, спікерами парламентів та іншими високопосадовцями спілкуватися на рівних. Використовуючи soft power і культурну дипломатію, вона переконує світ надавати підтримку Україні усіма можливими засобами.
Учасники й учасниці УШПС говорили з першою леді про відбудову міст за філософією безбарʼєрності, відновлення людського капіталу, збереження ментального здоровʼя нації, зміну суспільної парадигми у питаннях освіти і виховання дітей, емоційну стійкість і переживання війни.
Війна, мир та система охорони здоров’я
Співзасновник Українського центру охорони здоров’я та випускник УШПС 2021 року Павло Ковтонюк розповідав та дискутував з групою щодо одного з основоположних прав людини — права на медичну допомогу. Протягом всієї незалежності було багато спроб змінити медичну систему, але вони завжди наштовхувалися на спротив. Адже вона за довгий час свого існування встигла перерости у систему зі своїми «феодалами» та практикою перетворення дефіциту в «торгівлю доступом» до отримання допомоги.
З Павлом учасники обговорили особливості функціонування медичної сфери, які залишилися з радянських часів, оцінили вплив реформи сфери охорони здоров’я в умовах воєнного стану, а також поговорили про майбутні ефекти реформи.
Відповідальність росії: справедливість
Про lawfare, тобто війну з ворогом у правовому полі з групою говорив Антон Кориневич, посол з особливих доручень МЗС України, кандидат юридичних наук, доцент, заслужений юрист України. З ним учасники встигли обговорити рішення Міжнародного кримінального суду, формування коаліції для створення Спецтрибуналу щодо злочину агресії рф проти України та майбутні механізми виплат репарацій.
З важливих проміжних результатів спікер відзначив те, що ми вже маємо доволі міцну коаліцію з 33 держав, які займаються розв’язанням питання зі створення Спеціального трибуналу. Проте це тільки початок на шляху до затвердження цього плану міжнародною спільнотою: задля впровадження тотальної справедливості Україні потрібно домогтися створення абсолютно нового механізму з притягнення цілої держави до відповідальності за початок війни.
Україна сьогодні і післязавтра
Коли ми говоримо про сучасний український контекст, то перед нами одразу постають злободенні питання: що з нашого минулого ми беремо з собою, а чого позбавляємось на шляху трансформацій? Як долаємо прірву кількома стрибками? Як не повторити помилки минулого і врешті знайти своє місце? Про виклики для українського суспільства учасники говорили з Юлією Мостовою, журналісткою, співзасновницею і головною редакторкою інтернет-видання ZN.UA («Дзеркало тижня. Україна»).
Вміння ставити перед собою масштабні питання та виклики має стати нашою потребою, а ментальна модернізація — одним з головних завдань. Зараз потрібно докладати всіх зусиль, щоб момент «українського всесвітнього хайпу, поваги та здивування» працював на залучення передових процесів, технологій і професіоналів. І щосили позбавлятися усіх вад, які заважали розвитку України.
Переробна промисловість – ключова ідея відновлення економіки
На питання стосовно найбільш вигідних політик задля подальшого економічного розвитку країни учасникам та учасницям Школи відповідав Дмитро Кисилевський, народний депутат України, заступник голови комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку та випускник УШПС 2017 року.
Один з можливих варіантів для відновлення економіки України – пріоритезація переробної промисловості задля зменшення залежності від імпорту, створення нових робочих місць, збільшення експорту та підвищення конкурентоспроможності українських товарів на світовому ринку. І Україна має цей потенціал, тож Дмитро обговорив з групою УШПС інструменти та механізми, які можуть сприяти збільшенню кількості джерел та об’ємів переробної промисловості.
Технології, війна та геополітика
Кібербезпека у сучасному світі стосується кожного з нас, адже наскільки держава захищена у кіберпросторі, настільки захищений і кожен її громадянин. У цьому аспекті на початку повномасштабного вторгнення відбувся важливий прецедент державно-приватного партнерства: створення української кіберармії. Фахівці з усієї країни об’єдналися, щоб протистояти ворогу.
Досвід 2022 року показує, що зазвичай масові кібератаки здійснюються паралельно з важливими для України подіями, а майже 40% усіх атак спрямовані на державні органи та органи місцевого самоврядування. Тож слід усвідомити, що кібербезпека — це постійний процес, і працювати над цим комплексно та системно на різних рівнях. Про усі нюанси цієї галузі нашим учасникам та учасницям розповів Єгор Аушев — CEO Cyber Unit Technologies, експерт у галузі кібербезпеки та випускник УШПС 2016 року.
Компетентна допомога ЗСУ: civil society vs state
Консолідація українського народу довкола підтримки Збройних Сил України – безпрецедентна. Навіть через рік повномасштабної війни показники допомоги є високими, бо щодня громадяни України в тилу ставлять собі питання, як вони можуть допомогти своїй країні під час війни. Дії, що є відповідями на це питання, можуть бути спричиненими емоціями та окремими ситуаціями, тож про системність у волонтерстві з учасниками поговорив Тарас Чмут, голова благодійного фонду Повернись живим, голова правління ГО «Український мілітарний центр».
Чи змогла б держава впоратися, якби поруч не було плеча фахових фондів? Як підтримувати цей рівень? Як громадяни надалі можуть допомагати війську? У чому сутність компетентної допомоги армії? Що ми, як країна, маємо зробити, аби досягти омріяної перемоги? Усі питання дискусійної платформи зумовили жваве обговорення та відверту розмову про процеси у війську, та важливості допомоги армії з боку цивільного суспільства.
Політична свобода
Казати про те, що свободи не існує — підступно й небезпечно. Перш за все через великий простір для маніпуляцій з боку авторитарних і тоталітарних рухів чи лідерів. Водночас усвідомлення своєї свободи виокремлює саме «прагнення до щастя» у повноцінну потребу. І змушує спрямовувати конкретні зусилля задля реалізації цієї потреби як на особистому, так і на глобальному рівні, коли ми кажемо про досягнення певних суспільних благ.
Про феномен свободи, зокрема її політичний аспект учасники міркували разом з Вахтангом Кебуладзе — філософом, есеїстом, перекладачем та професором кафедри теоретичної і практичної філософії Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
У такому динамічному й наповненому темпі минули дні першого навчального модулю. Тож зібравши рефлексії, питання та думки усі ми – і учасники, і команда, готуємося вже до Другої Сесії УШПС 2023!