Програма екологічного менторства громад
Маючи досвід навчання представників місцевого самоврядування з 2015 року, ми усвідомлюємо, що дати громадам інструменти і знання для вирішення нагальних проблем, особливо щодо охорони довкілля, безпеки, доступу до якісних освітніх і медичних послуг, – недостатньо. Громадам потрібен комплексний підхід і довготривала підтримка фахівців.
Так виникла ідея створити проєкт менторської підтримки громад, який можна було б масштабувати на різні регіони і сфери, які турбують українців. Тож у 2021 році ми протестували новий формат співпраці з громадами, запустивши першу в Україні Програму екологічного менторства громад.
Цей проєкт мав на меті привернути увагу громад до наявних екологічних проблем у різних регіонах України та мотивувати їх впроваджувати реальні кроки з охорони довкілля на місцевому рівні вже зараз, не чекаючи вказівок від “центру” або ухвалення нових законів. Для цього ми розробили декілька послідовних етапів програми у 2021 році.
3 етапи роботи із громадами:
- На першому етапі ми провели навчання для лідерів громад, присвячене навичкам з ефективного управління, реформі децентралізації влади та інструментам громадської участі. Під час семінарів особлива увага була приділена обговоренню екологічних та інших проблем громад у різних регіонах України.
- Другий етап – триденний семінар для менторів з питань охорони довкілля. Завданням цієї сесії було навчити менторів основам оцінки впливу на довкілля у громадах, стратегіям поводження з побутовими відходами, сталому управлінню природними ресурсами, а також підготувати менторів до роботи у громадах.
- Третій етап програми – робота менторів безпосередньо з громадами. Після навчання екологічні ментори консультували громади щодо проблем довкілля та підходів до їх вирішення протягом вересня-грудня 2021 року. Кожен з учасників програми екологічного менторства співпрацював з окремою громадою в Україні.
Результати програми
Проєкт залучив до співпраці мотивованих представників громад з різних регіонів з одного боку та екологів, волонтерів і активістів, які опікуються проблемами охорони довкілля, з іншого боку. Під час спільної роботи ментори та лідери дослідили та проаналізували основні екологічні проблеми у більше ніж 20 громадах.
5 найпоширеніших у громадах екологічних проблем:
- відсутність системи збору, вивезення та утилізації ТПВ;
- забруднення повітря;
- забруднення поверхневих вод;
- стихійні сміттєзвалища;
- низький рівень екологічної свідомості мешканців громад.
Завдяки Школі лідерів громад 2021 року в багатьох громадах запустилися процеси щодо підвищення енергоефективності бюджетної сфери, сортування відходів, очищення питної води та підвищення загального рівня екологічної свідомості мешканців громад. І ми переконані, що це лише початок тих змін, які чекають на громади.
Менторство в інших галузях
Програма менторської підтримки громад буде поступово розширена і на інші напрямки – зокрема, ми плануємо забезпечити менторство у галузі охорони здоров’я, освіти та безпеки. Для кожного з цих напрямків буде оголошено окремий відбір менторів громад.
Запитання та відповіді
Ментором може стати будь-яка людина, яка зацікавлена у тому, щоб співпрацювати з громадою для вирішення проблем у певній галузі. Наявність досвіду роботи або волонтерства, наприклад, у сфері охорони довкілля, для участі у Програмі екологічного менторства громад є додатковою перевагою при відборі, але необов’язковою умовою. Вікових та інших обмежень для участі у програмі немає.
Навчання відбувається в офлайн-форматі. Учасники та учасниці програми приїжджають на кількаденні семінари, які проходять у м. Київ. Подальша співпраця між менторами і лідерами громад можлива у будь-якому форматі, зручному й ефективному для обох сторін.
Тренінги для менторів за програмою є безкоштовним. Проєкт здійснюється за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.
Список громад формується заздалегідь. Перший етап програми – навчання для лідерів громад, відбір яких відбувається окремо. Отже, менторська підтримка забезпечується саме для тих громад, які беруть участь у першому етапі програми. Кожен ментор співпрацює з окремою громадою.
Менторська підтримка може передбачати необхідність поїздок до громади та налагодження комунікації з місцевими лідерами, але це не є обов’язковим компонентом для успішної реалізації проєкту.