Помилка
  • JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 88
Понеділок, 12 грудня 2016 00:00

Україна має бути готовою до того, аби повернути собі Крим, - польський дисидент Становськи

Чому окупація Криму не може тривати більш ніж чотири роки та яким шляхом можна його повернути, пояснює екс-віце-міністр Польші, дисидент та президент Фонду Міжнародної Солідарності Кшиштоф Становськи

 

Поляк Кшиштоф Становськи, президент Фонду Міжнародної Солідарності, – у минулому дисидент, опозиціонер часів комуністичної диктатури в Польщі, згодом, до 2012 року, віце-міністр закордонних справ в уряді Дональда Туска.

Він потрапив до в'язниці у 1980-х. Тоді, після оголошення воєнного стану, за ґратами опинилися тисячі поляків, і разом з ними Становськи, який був одним з очільників підпільної на той час Солідарності у Любліні.

Минулоріч, у липні, очолюваний Становськи Фонд нагородив премією у розмірі 1 млн євро лідера кримських татар Мустафу Джемілєва за його правозахисну діяльність. Частину тих грошей Джемілєв роздав родичам загиблих майданівців.

НВ зустрілося зі Становськипід час щорічної конференції Української школи політичних студій. Він розповів про те, коли і за яких умов Україна зможе повернути окупований Крим під свій контроль.

 

Крим – це Україна, і це питання України. Він є окупований. І треба його повернути. Я ніколи не був українським міністром. Але я 20 років працював у Криму. Там ми допомагали будувати перші татарські школи. Польські громадські організації допомагали, щоб кримсько-татарські учні могли вчити українську мову. І практично всі татари, які сьогодні тут, можуть спілкуватися державною українською мовою, тому що в той час, коли [частина] України не дуже думала про це, були люди, [які думали].

Треба пам'ятати, що без 26 лютого [2014-го] та без протесту татар та інших кримчан проти спроби рішення парламенту АР Крим на приєднання до Росії, було би страшно. Тому що, мені здається, що план був таким, що [одна] область [приєднається після] області, село після села «демократичним» шляхом референдуму, і в такій ситуації було би дуже важко щось зробити.

Зрозуміло, що аби повернути Крим до України, перше, українці повинні за це якось заплатити. Треба бути готовим тоді, коли для цього настане вдалий момент. Періодично є такий момент, коли можна щось змінити. Історія Польщі, також України показує, що це треба робити, коли інші гравці слабкі. Так Польща почала свою незалежність, так добилася незалежності Україна, яка використала момент, що був. Це є урок, який треба мати після Майдану. Польські реформи були зроблені прямо після виборів. Реформа Бальцеровича сталася через 90 днів після сформування першого уряду, децентралізаційна реформа місцевого самоврядування – через 180 днів після сформування першого уряду незалежної Польщі.

Моє питання є таким: чи готова Україна давати відповіді, на питання про те, якою буде організація, як будемо працювати в Криму на наступний день після того, коли з'явиться такий шанс. Це – реальне питання. Мустафа Джемілєв, якого я знаю і поважаю, казав, що це не повинно продовжуватися більше чотирьох років. Так і знаємо відповідь, в який момент [щось має змінитися]. Найважливіше питання – це щоб Україна була готова. Тому що це не буде так, що Південна Америка повертатиме Крим до України, або Туреччина, чи Польща повертатиме. Ні. Це громадяни України, які працюють на окупованих територіях на Крим у цьому плані.

Ці території є окупованими, вони визнаються такими, нема жодної європейської країни, як мінімум, немає серед країн ЄС, яка казала би протилежне. З іншого боку, як мені відомо, останнім часом Москва навезла в Крим багато людей. Не тільки військових, а й цивільних. До референдуму вони можуть бути готові. І це не буде так просто сказати – «давайте зробимо ще раз референдум».

 

Тоді треба користатися досвідом, який мала Латвія чи Естонія, коли вони вирішували питання незалежності в умовах, де більша частина суспільства на той момент були росіянами. Якби там був нормальний референдум, ці країни ніколи би не повернулися на карту світу. Це означає, що треба креативно підходити до цього питання.

Схожі матеріали (за тегом)

Контакти

вул. Воздвиженська 45 (бізнес-центр "V45"), офіс 404, м. Київ, 04071

  • : +38 044 531 37 68

Будьте з нами

 

 

Ви тут: Home НОВИНИ ТА ПОДІЇ Україна має бути готовою до того, аби повернути собі Крим, - польський дисидент Становськи