Помилка
  • JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 88
Вівторок, 29 листопада 2016 00:00

"Несправжній референдум": екс-міністр оборони Нідерландів пояснює, чому голландці "проти" України

Голландія підтримуватиме Україну навіть попри результати референдуму, каже колишній міністр оборони Нідерландів Йоріс Ворхуве та запевняє: референдум був неконституційним.  

Йоріс Ворхуве – колишній міністр оборони Королівства Нідерланди, професор університету Лейден. Він приїхав до України, аби взяти участь у щорічній конференції Української школи політичних студій.

 

У інтерв’ю НВ Ворхуве пояснює, навіщо Нідерланди цієї весни проводили референдум, чому проголосували проти вступу України до ЄС, та зізнається, чи насправді готові голландці бачити Україну в Європі. 

Давайте почнемо з фактів. Менше 20% представників електорату Нідерландів сказали “ні” Угоді про асоціацію з Україною. Тобто 80% виборців не відмовляли, вони не сказали “ні”. Вони або сказали “так”, або просто залишилися вдома і не голосували. Саме через те, що так багато людей не голосували, вийшло, що більшість з тих, хто прийшов, сказали “ні”. Це перший факт.

Другий факт у тому, що це був несправжній референдум. Це був референдум консультаційного характеру. Уряд і парламент можуть сказати у відповідь на нього: “Дуже дякуємо, але у нас інша точка зору”.

А третій факт полягає в тому, що Угода про асоціацію на час проведення цього референдуму вже була ухвалена парламентом Нідерландів (у липні 2015 року –  НВ). Ухвалена більшістю і підписана урядом. А потім сталася дуже дивна подія - більшість у парламенті сказала: “Ми будемо діяти за результатами референдуму”. Я вважаю, що це було абсолютно непомірковане рішення. Це ще за найм’якшою оцінкою. Насправді, я скажу, що воно було неконституційним.

Тобто вийшло так, що обрані народом депутати передали йому назад свої повноваження. Окрім цього, уряд не брав активної участі у дискусіях, пов’язаних із цим питанням, до проведення референдуму. Таке враження, що керівники уряду просто побоювалися своїх виборців і вирішили йти десь у хвості за тими, хто прийме рішення за них. Це не є прикладом політичної сили.

Я був членом парламенту, я двадцять років у політиці Нідерландів працюю, і знаю, що обраний політик дає присягу, у якій йдеться про те, що він має служити народу як людина, яка була обрана населенням, але максимально беручи до уваги свою власну незалежну думку.

Це дуже важливий аспект. Зобов’язання діяти, покладаючись на власну думку і власний розсуд, захищає від тиску і впливу лобістів, якихось груп по інтересах та так званих олігархів, врешті-решт.

Після цього референдуму уряд Нідерландів опинився в дуже складному становищі. Він тепер повинен пояснити своєму народові, що ані в інтересах Нідерландів, ані в інтересах Європейського союзу, ані в інтересах України була би така ситуація, щоб уряд відкликав свій підпис під Угодою про асоціацію. Це був би найкращий і найпростіший вихід. На мій погляд, прем’єр-міністр повинен був би сказати, що результати консультаційного референдуму були розглянуті, але з точки зору уряду заперечення у ньому абсолютно безпідставні. Тому, поважаючи презентовану нам думку народу, ми залишаємо свій підпис під цією угодою.

З самого початку уряд був повинен так вчинити. Але він боїться, бо у нас в країні вибори у березні наступного року. І за всіма опитуваннями лідирує одна людина. Навіть не одна політична партія, а одна людина, погляди якої, м’яко кажучи, не інтернаціональні. Мова про Народну партію за свободу. Ця партія виступає за вихід Нідерландів із Європейського союзу, а це для Нідерландів буде просто катастрофа – така ж, як Brexit для Великобританії.

Бо ми – фінансовий центр країн західної Європи і розташовані на перетині всіх комунікаційних шляхів. У нас і експортні та імпортні операції дають на 30% більше прибутку, аніж весь національний дохід.

Тому я відповідально кажу, що політика діючого уряду абсолютно безвідповідальна.

 

Навіть якщо уряд боїться сказати виборцям: “Дякуємо за думку, але ми не будемо прибирати свій підпис з-під цієї Угоди”, то є ще один м’який альтернативний спосіб залагодити це питання – зробити заяву. Заяву про те, що частина виборців Нідерландів не хочуть, аби Україна стала частиною ЄС і не хочуть допомагати захисту України. Цю заяву потрібно було б долучити до підписаної Угоди. А Україна могла б відповісти на це своєю власною заявою про те, що ці застереження не стосуються даної Угоди і тому не можуть вплинути на її впровадження.

Парламент міг би таке рішення уряду не підтримати. Але й що з того? Так, міг би і запропонувати проголосувати за недовіру такому уряду, але таке рішення точно не набере достатньої кількості голосів. Ніхто не буде формувати новий уряд за два місяці до виборів.

Тобто, якщо відповісти коротко і грубо – не треба зважати на рішення цього референдуму. Я казав це ще за шість місяців до нього. І казав тим українцям, які живуть в Нідерландах.

Між іншим, минулого тижня відбулося опитування в країні: цікавилися, чому ж люди проголосували саме так. Виявилося, що головними причинами стали або корупція в Україні, або бажання висловити протест своєму уряду і Європейському союзу. Тобто, громадян ніколи ні про що не питали, а такий референдум відбувся вперше. І коли спитали їхньої думки, то вони вирішили сказати “ні”.

Дуже часто відповідь, яка отримується на референдумі, не є прямою відповіддю саме на поставлене там питання. Тому що можуть питати, наприклад, про якусь конкретну ініціативу, а в результаті виявиться, що люди взагалі не люблять свій уряд. Я гадаю, що в представницькій демократії обранці повинні брати до уваги всі фактори, які впливають на прийняття рішення, і заручатися довірою людей, щоб народ довіряв їхнім заявам.

Моя головна позиція полягає в тому, що такі референдуми зазвичай не демократичні. Тому що в демократичному суспільстві уряд має приймати 150 рішень одночасно і всі вони пов’язані одне з одним. Якщо з тих 150-ти питань витягнути хоча б одне, то це означає просто зруйнувати усю цю єдність. Тому я думаю, що неетично і неконституційно діяти за результатами цього референдуму, якими б вони не були. Це безвідповідально.

Я знаю, що в Україні всі зараз думають, що Нідерланди повністю відхрестилися від України через цю неприємність з референдумом, і голландці виглядають якимось дурниками. Через це у нас і з’явилась ідея створення українсько-нідерландської спілки, щоб прискіпливо слідкувати за перебігом цих подій. І ми вже розпочали підготовку кількох заходів. Наприклад, я зі своїми учнями провів подорож Україною минулого року і ми будемо повторювати це. Це тільки один із прикладів і ми будемо започатковувати інші проекти в галузі культури.

Схожі матеріали (за тегом)

Контакти

вул. Воздвиженська 45 (бізнес-центр "V45"), офіс 404, м. Київ, 04071

  • : +38 044 531 37 68

Будьте з нами

 

 

Ви тут: Home НОВИНИ ТА ПОДІЇ "Несправжній референдум": екс-міністр оборони Нідерландів пояснює, чому голландці "проти" України