Середа, 28 жовтня 2015 10:11

Випускниця Олена Маслюківська на Світовому форумі місцевого економічного розвитку

Випускниця УШПС Олена МАСЛЮКІВСЬКА взяла участь у Світовому форумі місцевого економічного розвитку в Туріні в рамках партнерського проекту УШПС та ALDA "LADDER"

Спостерігаючи за виступом Президента України на ювілейному 70му Саміті ОНН зі сталого розвитку, що проходив 25-27 вересня 2015р. у Нью-Йорку, більшість українців пропустили важливу подію, яка сталася на цьому ж Саміті, і яка формуватиме життя людства найближчі 15 років. На Саміті були прийнято всесвітні цілі сталого розвитку. Це 17 цілей, як то викорінення бідності, голоду, доступ до освіти, безпечне управління ресурсами планети, тощо, які людство планує досягати до 2030. Але важливо те, що змінився погляд щодо шляху досягнення цих цілей і більше уваги звертається на громади і важлива роль приділяється місцевому економічному розвитку.
Як продовження цього заходу 13-16 жовтня 2015р. в італійському Туріні пройшов Третій Всесвітній форум місцевого економічного розвитку, де я брала участь як доповідач у двох семінарах. Перший був присвячений інклюзивним інноваціям, а  другий – особливостям ролі місцевих органів влади у досягненні цілей сталого розвитку у країнах східного партнерства (куди входить і Україна).
Форум домінували представники країн Латинської Америки та Африки, а тому я почувалася відповідально, виносячи досвід України на розсуд світової спільноти. І я почувалася гордо, бо таки було що розповісти. І те, що переважна більшість питань при обговоренні була присвячена Україні, свідчить, що наш досвід цікавий і надихаючий. Нижче наводжу думки, які виникли протягом участі у Форумі.
Роль місцевих органів влади (МОВ) є ключовим у досягненні цілей сталого розвитку. Адже місцеві управлінці добре знають ресурси, проблеми, обмеження і потенціал свого регіону. Більш того, вони, з мого досвіду, краще за політиків центральних гілок влади розуміють, що таке сталий розвиток. Можливо це називається досягнення довгострокового процвітання регіону, забезпечення добробуту громадян, створення безпечних умов проживання мешканців. Але по суті, вони говорять про одне: про покращення якості життя людей в межах природної екосистеми регіону. Люди, яких їх громада обрала управляти ресурсами міста, забезпечувати важливими соціальними та комунальними послугами, живуть поряд із тими, хто надає ці послуги, дружать сім’ями, діти ходять до тієї ж школи. Якщо місцевий політик дійсно живе серед своїх людей, а не є «парашутистом», то його соціальна відповідальність в рази більша за ту, яку несуть  гравців великої політики на центральному рівні.
Що ж потрібно, щоб МОВ якісно виконували  покладені на них функції?
По-перше, повноваження та фінанси. Можна мати бажання вирішити насущні проблеми мешканців, але не мати впливу та коштів, як це було останні 24 роки. Дуже сподіваюся, що голосно акцентована і почата децентралізація в Україні із збільшенням повноважень та акумуляції фінансових ресурсів на місцях, дасть довгоочікувані плоди.
По-друге, потрібна освіта для народних обранців. Майдан гідності пробудив почуття відповідальності за країну та місцеві громади у людей, які своє життя будували осібно від соціальних процесів. Крім того, попит на нові обличчя породив явище соціального ліфту для бажаючих виділити час та застосувати свої знання та навички на користь соціуму. Політична партія «Об’єднання «Самопоміч» чи не першою запропонувала професійним і успішним людям згуртуватися і взяти участь у формуванні МОВ ще навесні 2014 року. Та, бути ефективним управлінцем у компанії не обов’язково означає стати ефективним міським головою чи депутатом місцевої ради, і не достатньо мати глибокі  експертні знання, а треба й знати, як їх застосувати  до умов конкретної громади. Нова генерація місцевих політиків ¬– люди, які швидко вчаться, і треба їм допомогти експрес курсами про те, що таке стратегія місцевого економічного розвитку, як формуються і витрачаються місцеві фінанси, як спілкуватися з зацікавленими сторонами, тощо.
По-третє, і, на мою думку, найважливіше й найскладніше, потрібно проводити постійне навчання та інформування громади щодо повноважень місцевих органів влади, їх компетенції та відповідальності. Мені прикро дивитися на обіцянки деяких кандидатів до МОВ знизити ціни на газ чи зупинити війну. Такі заклики вказують лише на неповагу до виборця, бо апелюють до його неосвіченості. Такі кандидати обманюють і продовжуватимуть це робити до тих пір, поки будуть ті, хто готовий «купуватися» на такі лозунги. Більш того, лише освічений виборець може надалі контролювати народних обранців дотримуватися виборчих обіцянок. Насправді, обрані до влади самі потребують постійного  зворотного зв’язку, бо чим далі від народу, тим більше губиться зв’язок з реальністю. 
З Форуму я повернулася натхненною і впевненою, що те, що відбувається в Україні з мобілізацією громад та зростанням кількості мислячих людей, готових брати відповідальність за себе, свою родину свій будинок, вулицю, місто, країну, є чи не єдиним шляхом побудувати суспільство, яке на міжнародному рівні називають сталим розвитком. Я рада бачити цей тренд в Україні, і саме через це я оптимістично дивлюся в майбутнє.
На кінець, я хочу подякувати важливому партнеру України – Асоціації агентств місцевої демократії (https://www.facebook.com/ALDA.Europe), які відстоюють країни Східного партнерства на міжнародній арені. І які, власне і організували один із семінарів, і наполягли на присутності представника від України на іншому. УШПС є членом ALDA, і мій досвід показав, наскільки дієвим є невеликі інтервенції в потрібному місці.

Олена Маслюківська


 

 

 

Схожі матеріали (за тегом)

Контакти

вул. Воздвиженська 45 (бізнес-центр "V45"), офіс 404, м. Київ, 04071

  • : +38 044 531 37 68

Будьте з нами

 

 

Ви тут: Home НОВИНИ ТА ПОДІЇ Випускниця Олена Маслюківська на Світовому форумі місцевого економічного розвитку